Evlenmek İsteyen Suriyeli Bayanlar

Evlenmek İsteyen Suriyeli Bayanlar

Suriye’de çıkan iç savaş sonrasında ülkemize birçok mülteci göç etmiştir. Bu göçler çoğunlukla eşlerini kaybeden bayan ve çocuklar oluşturmaktadır. Ülkemize göç eden Suriyeli kadınlar çocukları yoksulluktan dolayı Türk erkeklerle evlenmek istemişlerdir. Bunu sonucunda kendini ve çocuklarını kurtaran evlenip Türk vatandaşı olan bir çok kadın olmasının yanı sıra kandırılan sadece imam nikâhı ile evlilik yaparak kısa süre sonra boşanan kadınlarda mevcuttur.

Evlenmek İsteyen Suriyeli Kadınlar Ne İsterler?

Müslüman Türk erkeklerle evlenmek isteyen Suriyeli bayanların asıl amacı güvenlik ve maddi olarak fakir olmalarıdır. Dünyanın her yerinde savaştan en çok kadın ve çocuklar etkilenmektedir. Türkiye’nin her yerinde karşılaşacağız sokaklarda dilencilik yapan temizlik sektöründe çalışan Suriyeli kadınlar genel ihtiyaçlarını karşılamak için evlenmek istemektedir.

Sadece Suriyeli kadınlar değil tüm kadınları sevgi güven korunma sadakatle ilgili ihtiyaçlarını her zaman eşlerinden beklemektedir. Bir kadın olarak seçim yaparak beğenerek isteyerek evlenmek isteriz. Evlilikten beklentileri iyi bir yaşam maddi imkânlar güvenilir bir eş ile mutlu bir aile kurmaktır. Suriye’de yaşanan iç isyandan sonra bu kadınların seçme hakları yaşadıkları ülke her şey ellerinden alınmıştır. Türkiye’de yaşayan Suriyeli bayanlar evlenerek eşlerinin güvencesi altında huzurlu yaşamak istemektedir.

Suriyeli Kadınlara Nasıl Davranılmalıdır?

Her ülkenin kendine özgü gelenek ve görenekleri mevcuttur. Fakat ülkemizde sığınmış olan Suriyeli bayanlar istedikleri gibi düğün adetlerini hayallerini süsleyen gelinlikleri giyememektedir. Evlenmek isteyen Suriyeli bayanlar sığınmış oldukları ülkede sığınmış oldukları eşlerinin egemenlikleri altında yaşam mücadelesi vermektedir.

Bunların yanı sıra bir grup evlenmek isteyen Suriyeli bayanlar yaşlı Türk vatandaşlarımızı evlilik vaadiyle kandırarak belgelerinin olmadığını belirtip resmi nikah olmadan altın karşılığı evlenmektedir. Daha sonra düğünden birkaç gün sonra kaçıp giden çete haline gelen Suriyeli bayanlar belli bölgelerde dolandırıcılık yapmaktadır. Artık bir çete haline gelen bu gruplar sürekli aynı işi yaparak geçim kaynağı haline getirip hayatını bu paralar ile devam ettirir, hale gelmişlerdir. Bu yüzden ülkemize sığınan Suriyeli mülteciler ile halk arasında oluşan gerilim her geçen gün artmaktadır. Aslında bu konuda düşünülmesi gereken konu her toplumda iyi ya da insanlar olduğu gerçeğini kabul etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir