Suriyeli Kızla Evlenene Para Yardımı DEVLET DESTEĞİ

Suriyeli Kızla Evlenene Para Yardımı DEVLET DESTEĞİ

Son dönemlerde ortaya çıkan ve büyük bir ilgi toplayan bir haberden söz etmek istiyoruz. Bu haber Suriyeli kızlar ile evlenenlere para yardımı yapılacağı yönünde bir haberdir.Haberin içeriğine göre, Suriye’den Türkiye’ye göç eden ve ailesi bulunmayan kadınlar ile Türk erkeklerinin evlenmesi karşılığında, Türkiye bu ailelere maddi olarak destekte bulunacak. Hatta 20 bin liraya kadar nakit bir hibe desteği verilecek. Tek sefere mahsus olarak yapılacak bu işlem için de resmi olarak nikah kıymak yeterli olacak. Hatta Suriyeli kadınların gereken evrakları ülkesinden buraya getirtilecek. Ve böylece resmi olarak gereken tüm işlemler de yapılabilecek. Fakat bu haberin kaynağı bir türlü bulunamamıştır. Yani gerçekten ciddi bir haber mi yoksa asparagas mı anlayamayan halk, buna karşılık vererek neler yapabileceklerini araştırmaya başlamışlardır.

Haberin tam olarak nerede, nasıl ve kim tarafından yayıldığı bilinmiyor. Fakat haberi duyan bir kesim insanın bu yardımdan yararlanmak için çeşitli yerlere başvuru yaptığı da bilinmektedir. Haber fazla ciddiye alınınca, durum da işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamış. Böylece yetkililer tarafından haberin yanlışlığı ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir. Suriye’de halen görücü usulü evlilikler devam etmektedir. Bu nedenle bir Suriyeli kız ile evlenmek istiyorsanız, kız ile değil kızın ailesi ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu nedenle de Suriyeli kızlar ile evlenmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun yanı sıra görücü usulü evliliklerin devam etmesiyle beraber başlık parası olgusu da Suriye’de gelenek haline gelmiştir. Bu nedenle Suriyeli bir kızla evlenmek isteyen gencin ailesi, kızın ailesini evliliğe ikna ettikten sonra, bir de başlık parası ödemesi gerekir.

Başlık parası, kızın bulunduğu yaşına kadar tüm bakım ücretlerinin karşılandığı bir paradır. Ve toplu miktarda bir paradır. Yani Suriyeli kadınlar ile evlenebilmeniz için değil devletten yardım almak, bir de üstüne para ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu haberler olabildiğince provake içeren haberlerdir ve inanılmaması gerekir. Zaten yetkili merciiler bu konuda gereken bilgiyi ve açıklamayı da yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir