Katar’da Maaşlar Nasıl?

Katar’da Maaşlar Nasıl?

Katar ile Türkiye görüşmeleri sonrasında Katar, Türkiye’den vasıflı ve vasıfsız işçi almak istediğini belirtti. Bunun üzerine birçok firma ve şirket bu hususta işçilere aracılık yaparak, Katar’a gitmelerine yardımcı oldu. Bu firmalardan elbette en büyük ve en kurumsal olanı İŞKUR’dur. İŞKUR gelen ilanlara ve taleplere göre işçileri Katar’a çalışmak için göndermektedir.Fakat bildiğiniz gibi her ne kadar ülkemiz şartlarından daha yüksek maaşlar alınacak olsa da bu haber de çarpıcı biçimde büyütüldü ve abartıldı. İnternet sitelerinde birçok Katar’a dair iş ilanı bulunmaktadır. Ve bunların birçoğunda da maaşlar abartılarak anlatılmaktadır. Fakat şunu bilmelisiniz ki internet sitelerinde verilen haberlerin ve bilgilerin büyük çoğunluğu gerçekten şişirilmiş ve içi doldurulmayan haberlerdir. Bu nedenle de hepsine inanmamak gerekir.

Evet, Katar’da alacağınız maaşlar çok düşük ya da ihtiyacınızı karşılayamayacak kadar az değildir. Fakat sandığınız kadar çokta değildir. Üstelik Katar’da yerli ve yabancı ayrımı oldukça fazladır. Bu nedenle Katar’da her şeyin ücretsiz ve kolay olduğu söylense de, bu sadece kendi vatandaşları için böyledir. Yani Katar vatandaşıysanız elbette sizin için orada yaşam kolay olabilir. Fakat sizler çalışmak için bu bölgeye gideceğiniz için bu kadar fazla kolaylıktan yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Vasıflı ve vasıfsız eleman alma konusunda Katar ile Türkiye detaylı bir konuşma içerisine girmişlerdir. Bu görüşmeler sonucunda Katar’a işçi gönderimi onaylanmıştır. Fakat bu hususta net bir tarih ve işe alınacaklar konusunda net bir gösterge ortaya konulmamıştır. Bu nedenle haberleri takip etmekte fayda vardır. Eğer Katar’a gitmeden evvel işveren hakkında yanılmak istemiyorsanız şu hususlara dikkat edin.

  • Katar’da her iş alanı için farklı ücretler verilmektedir. Bu nedenle ilan ve reklamlarda verilen fiyatlara inanmak yerine bu ücretin sizin yapacağınız iş için geçerli olup olmadığını öğrenin.
  • Şartlara çok dikkat edin. Böylece maaşınızdan kesintiler yapılmayacağından emin olun.
  • İş ve hizmet sözleşmesinde yazan maddeleri dikkat ile okuyun ve maaş konusu yer almıyorsa muhakkak sözleşmeye bu maddeyi eklettirin.
  • İşveren firmayı geniş çaplı bir araştırmaya tutun ve olumlu sonuçlar dahilinde sözleşmeyi imzalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir